: آموزش تعمیرات کامپیوتر, آموزش رایگان تعمیرات کامپیوتر, آموزش سخت افزار, آموزش عیب یابی کامپیوتر, آموزش کامپیوتر, تعمیرات کامپیوتر, دانلود کتاب آموزش تعمیرات کامپیوتر, دانلود کتاب آموزش عیب یابی سخت افزار, دانلود کتاب آموزش کامپیوتر, سخت افزار, سخت افزار کامپیوتر, کتاب آموزش تعمیر کامپیوتر, کتاب عیب یابی و تعمیر کامپیوتر, شناسایی قطعات سخت افزار , بلوک دیاگرام مادربرد , شماتیک قطعات , الکترونیک کاربردی و عملی,کار با منبع تغذیه , حل مشکل اکانت گوگل J700F frp بدون باکس وخاموشی حل مشکل اکانت گوگل J700H frp بدون باکس وخاموشی حل مشکل اکانت گوگل J500H frp بدون باکس وخاموشی فایل فلش QBEX S7916G (رام QBEX S7916G)مخصوص فلش تولز حل مشکل اکانت گوگل J500FN Frp بدون باکس حل مشکل اکانت گوگل J700F/DD frp بدون باکس وخاموشی حل مشکل اکانت گوگل J700F/DH frp بدون باکس وخاموشی حل مشکل اکانت گوگل G935F frp بدون باکس وخاموشی حل مشکل اکانت گوگل G920T frp بدون باکس وخاموشی
تبلیغاتهارد دیسک ها به مشکلات متعددی برخورد می نمایند که باید این ایرادات را مرتفع کرد، اما در ابتدا باید درست تشخیص دهید که مشکل هارد دیسک چیست تا بتوانید آن مشکل را به درستی برطرف نمایید. خوب بالطبع نیاز به ابزارهای پیشرفته ای نیز دارید که قادر باشند هارد دیسک را بصورت دقیق بررسی کنند. پروسه تعمیر هارد دیسک عموما به برند هارد دیسک خیلی وابسته است زیرا هارد دیسک های مختلف ایرادات خاص خود را دارند اما این ایرادات هارد دیسک ها عموما از چند حالت خارج نیست :

1- تعمیر هارد دیسک مدیا  HDA

  •  تعمیر هارد دیسک با ایرادات فیرم ویری Firmware Damage
  • تعمیر هارد دیسک با ایرادات سکتوری Bad Sector
  • تعمیر هارد دیسک با ایرادات فیزیکی Physical Damege ( این نوع تعمیر فقط جهت ریکاوری اطلاعات استفاده می شود ) 
  • تعمیر هارد دیسک با ایرادات نرم افزاری ( لاجیکالی )  مانند  ایرادات ویروسی و یا  دیگر اختلالات  نرم افزاری

2- تعمیر هارد دیسک برد کنترلر PCB

  • تعمیر برد هارد دیسک با سوختگی فیزیکی در ناحیه ورودی برق  TVS
  • تعمیر برد هارد دیسک با سوختگی در چیپ درایور یا پاور 
  • تعمیر برد هارد دیسک با خرابی در رام ROM Damage
  • تعمیر برد هارد دیسک با سوختگی چیپ اصلی برد Main chip
  • تعمیر برد هارد دیس با خرابی در کانکتور ها و اتصالات SATA - IDE connectors

باید توجه داشته باشیم که هر کدام از این ایرادات هارد دیسک خود به زیر شاخه های متعددی تقسیم بندی میشوند و گاهی نیر نمی شود واقعا یک ایراد را در یک دسته بندی قرار داد مثلا مشکلات فیرم ویری در هارد دیسک میتواند اختلالاتی را پیش بیاورد که به مراتب آسیب بیشتری از ایرادات سخت افزاری به هارد دیسک وارد می کنند و هم اینکه گاها" ایرادات نرم افزاری و فیرم ویری را در یک دسته بندی قرار می دهند و...  .

نحوه Diagnostic  تست و بررسی خطا های احتمالی هارد دیسک گاها" ساده نیستند و خود را در ابتدا آشکار نمی کنند و هم اینکه با ایزارهای پیش پا افتاده و ساده نمی توان تست دقیقی انجام داد


 

بزارین چندتا عکس براتون بزارم

 

id8516_SSDSmartBiosFailure3

imagesid8516_SSDSmartBiosFailure

((این هارد محل امنی برای ذخیره اطلاعات نیست .  هر چه سریعتر نسبت به پشتیبان گیری از اطلاعات خود اقدام کنی.))

id8516_SSDSmartBiosFailure2

smart-error

 

اگر هنگام روشن کردن کامپیوتر یا لپ تابتون خطای S.M.A.R.T Status BAD رو مشاهده کردین بدونین که هاردتون یک جورایی داره به کما می ره باید هر چه سریع تر از اطلاعاتتون یک کپی تو یک هارد دیگه بگیرین ، اما حالا راه حل چیه و اصلا اسمارت هارد چیه؟

اگر در تنظیمات بایوس سیستم شما قسمت مربوط به S.M.A.R.t فعال (Enable) نیست که در این حالت حتما هنگامی که ویندوز بالا آمد این پیغام  دریافت می شود تنها با کمی تفاوت (به شکل پنجره ای مثل تصویر زیر)

Windows detected a hard disk problem_thumb

که البته برای فعال کردن این بخش کافی به setup سیستم رفته و مثل تصویر زیر فعالش کنید:

P965-S-3_2

هارد دیسک از دو قسمت اصلی به نام های Data Area و  Firmware تشکیل می شود .

Data Area همانگونه که از نامش پیداست محل ذخیره سازی اطلاعات است.

Firmware از ماژول های بسیاری جهت کنترل و پشتیبانی از هارد ، میزان سکتورهای(LBA) هارد و میزان دسترسی دادن به کاربر ، وضعیت Detect  شدن توسط بایوس سیستم و .. تشکیل می شود .

در این میان بخشی وجود دارد به نام S.M.A.R.T که خود قسمتی از Firmware است . که خود یک Controller است .

وظیفه  S.M.A.R.T این است که رفتار های Sectorها را زیر نظر دارد و در زمانی که سکتور ها دچار Bad Sector شوند آدرس آنها را درون خود به عنوان بدسکتور ثبت می کند . این بخش صرفا وظیفه کنترل هارد را برعهده دارد و هیچگونه عملیات تعمیری انجام نمی دهد . این Alarm که در ابتدا گفته شده نشاندهنده رو به پر شدن دفترچه مخصوص S.M.A.R.T است . مادامی که این دفترچه پر نشده باشد ، هر بار هنگام  Detect شدن ، وضعیت به شکل بالاست و پیغام داده می شود .

اما زمانی که دفترچه پر شود هر گونه دسترسی به  Data Area قطع می شود .

S.M.A.R.T  مشتمل بر یک یآ چند نرم افزار یا بهتر است بگویم میکروکد است که در ناحیه UBA یا همان ناحیه سرویس در هارددیسک کارگذاری شده است . به زبانی دیگر S.M.A.R.T خود از ماژول های ناحیه سرویس در هارددیسک می باشد. کارش خود مانیتورینگ ، تجزیه و تحلیل ،گزارش دهی از کارکرد هاد دیسک است تا پیش از بوجود آمدن مشکلی اساسی برای درایو هارددیسک کاربر را از آن مشکل با اطلاع کند و جلوگیری کند از نابودی و یا ازدست رفتن اطلاعات. شاخص های مختلفی در هارددیسک بوسیله آن تجزیه و تحلیل می شوند تا ما بدانیم این هارددیسک به چه میزان می تواند قابل اطمینان باشد.به عنوان مثال شاخص ها یی مانند :

Reallocated Sectors Count که هرگاه هارددیسک نتواند دیتایی را در سکتور خاصی بخواند سعی در بازخوانی و جا بجا کردن مکان آن دیتا از ناحیه خراب به ناحیه ای سالم می کند. تعداد این تلاش ها در گزارشات S.M.A.R.T ثبت خواهند شد و بصورت نرمال نشانی از بد سکتور می باشد ( توجه داشته باشید همیشه این تلاش ها نشان از بد سکتور نیست ).

(POH) میزان ساعات و یا دقایقی که هارد دیسک روشن بوده است نیز در گزارشات  S.M.A.R.T ثبت می شوند و شما به راحتی می توانید بدانید این درایو چه میزان کار کرده است !!

و خیلی عوامل و مشخصات دیگر از قبیل تعداد تلاش های ناموفق برای راه اندازی اسپیندل موتور هارددیسک تا دمای داخلی و… که همگی در جدول زیر برای شما نوشته شده است. به خاطر داشته باشید که همیشه میزان بالای ( بیشتر بودن ) عددی این شاخص ها نشان از بیشتر خراب بودن نیست بلکه در بعضی میزان بالای این شاخص نشان از سلامت دارد مانند میزان شاخص  "Throughput Performance " و یا شاخص " Seek Time Performance ".

بگذارید برای روشن شدن هرچه بیشتر این مطلب و طرز کار ماژول های S.M.A.R.T یک مثال برای شما بیاورم : فرض کنید من یک شخص را با نام "S.M.A.R.T" استخدام می کنم تا یک سری از کارهای شما را زیر نظر بگیرد. شما باید :

راس ساعت 7 صبح از خواب بیدار شوید

7:30 دقیقه سر میز صبحانه باشید

9:00 صبح در محل کار حاضر باشید

12:30 دقیقه در سالن نهار خوری باشید

6:00 عصر در خانه حاضر باشید

.

.

.

10:00 شب نیز خواب باشید

در تمام مدت هم باید تمام عملیات دیدن شنیدن به حافظه سپردن و خواندن بدون نقص و اشتباه انجام شود.

خوب پس این کارآگاه ما به نام S.M.A.R.T یک برگه در دست دارد با یک جدول  که تمامی این عملیات ها هر کدام یک سطر از این جدول را به خود اختصاص داده اند و هرگاه شما خزایی انجام دهید بطور مثال دیرتر از ساعت مقرر از خواب بیدار شوید ، این کارآگاه یک امتیاز منفی برای آن سطر در نظر می گیرید. توجه کنید که این کارآگاه ما S.M.A.R.T به هیچ عنوان به شما کمک نمی کند بلکه فقط نظاره گر شما است. و هر ثانیه از عملکرد شما پس از یک تجزیه و تحلیل کلی ،آمار می دهد!!!!! به همین سادگی.

راه چاره اینکه :      

خوب حالا که ما پس از روئت گزارش متوجه خطا در شما یا بهتر بگویم هارد دیسک شدیم سعی در برطرف کردن آن می کنیم  اما توجه کنید حتی برطرف کردن ایراد نیز دفترچه و یا جدول کارآگاه ما را تغییر نمی دهد ، پس باید پس از رفع نقص دفترچه و یا جدول کارآگاه (S.M.A.R.T) را از او گرفته و آن را پاکه پاک به مانند روز اول دوباره در اختیار S.M.A.R.T قرار دهیم و این عملیات های  رفع نقص و ریست کردن S.M.A.R.T بوسیله ابزارهای پیشرفته ای مانند PC-3000  قابل انجام است. انحصارا فقط دستگاه PC-3000 می تواند این دفترچه را خالی و پاک کند و نرم افزارهایی که گفته می شود این کار را می کنند فقط جنبه تبلیغاتی دارد .شما دوستان می توانید با مراجعه به تعمیرگاه های تخصصی سخت افزار که دستگاه PC-3000 را در اختیار دارند نصبت به رفع این مشکل اقدام کنید .

توجه کنید که این مشکل هیچ گونه خسارتی به اطلاعات رو هارد شما نمی زند مگر از بابت Bad Sector  . در صورتی که کسی چنین چیزی گفت مطمئن باشید یا ایرادی در کار اوست یا قصد اضافه خواهی دارد .

البته در مواردی هم داریم که بعد از CLEAR   S.M.A.R.T به علت داشتن بدسکتور زیاد هارد، مجبور شدیم دورباره بدسکتور گیری کنیم ،که دوباره هارد به حالت ارور S.M.A.R.T  رفته و در این حالت باید یا بچه پولدار باشید و سریع هاردتونو عوض کنید یا خوش شانس باشید و گارانتی داشته باشید یا هم مثل ما …

منبع:   
       

 http://ihh-data-recovery.blogfa.com


http://system32blogir
سایت تعمیرات کامپیوتر ولپ تاپ


آموزش تعمیر لپ تاپ فارسی (تصویری / اورجینال)کاملترین نسخه تعمیرات کامپیوتر-قدم به قدم...اورجینال


+ نوشته شده توسط Honarekhayati در جمعه، ۲۱ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۱۲ قبل از ظهر، ۷۹ بازدید ، بدون دیدگاه
موضوعات: تعمیر هارد
برچسب‌ها: هارد، دیسک، تعمیر، ایرادات، افزاری، بندی، هارد دیسک، تعمیر هارد، فیرم ویری
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha